Kliniczne standardy leczenia zawrotów głowy. Obszar medycyny komplementarnej.

Terapia zawrotów głowy nie jest zadaniem prostym z uwagi na to, że objawy te pojawiają się w wielu jednostkach nozologicznych. Przy podejmowaniu decyzji leczenia zawrotów głowy należy przeprowadzić szczegółowe badanie podmiotowe i przedmiotowe z zakresu wielu specjalności medycznych, co wymaga szerokiej wiedzy lekarza.


Należy ogarnąć całościowo organizm człowieka, albowiem przyczyn tych objawów jest bardzo wiele. Jednoznaczne określenie konkretnej przyczyny pomimo rozwoju coraz nowocześniejszych metod diagnostycznych nie zawsze jest możliwe. Wśród przyczyn uwzględnia się choroby wrodzone, ale zdecydowanie częściej mają miejsce choroby nabyte, wśród których wyróżnia się choroby infekcyjne, konsekwencje urazów, uszkodzenia toksyczne egzogenne lub endogenne, zaburzenia ukrwienia układu równowagi z  jego konsekwencją niedotlenienia ośrodków nerwowych, jak również choroby rozrostowe.

Zawroty głowy pojawiają się w chorobach układu sercowo-naczyniowego i zaburzeniach metabolicznych. W terapii przyczynowej dużą rolę odgrywa wywiad chorobowy z uwzględnieniem początku choroby, jej przebiegu, nawrotów, jak również reakcji na zastosowane leczenie. Nie można pominąć kwestii, że wiele leków przyjmowanych przez pacjentów w swoim działaniu ubocznym jest powodem zawrotów głowy.  

Zapoznaj się z dokumentem

https://www.heel.pl/media/downloads_pdf/heel_pl/lekarze/vertigoheel/vertigoheel_clinical_treatment_standards.pdf

Bądź pierwszym który skomentuje.

Pokrewne Artykuły

Najnowsze artykuły

Najbardziej Popularne